| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $168M | $146M | $133M | 15.2% | 26.0% |
| Op. Income | -$23M | -$29M | -$36M | 22.0% | 37.3% |
| Gross Margin | 46.1% | 43.4% | 41.2% | 2.7pp | 4.9pp |
| Net Margin | -13.4% | -22.0% | -26.7% | 8.6pp | 13.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | $-0.19 | $-0.22 | 31.6% | 40.9% |
| Free Cash Flow | $63M | -$55M | $18M | 215.1% | 262.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $168M |
| Cost of Revenue | $91M |
| GROSS PROFIT | $77M |
| R&D Expenses | $27M |
| Selling & Marketing | $60M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $74M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $100M |
| Cost & Expenses | $191M |
| OPERATING INCOME | -$23M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $693.0K |
| Other Income/Expenses | -$693.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$24M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$22M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$23M |
| EBITDA | -$17M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$22M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $38M |
| Change in Working Capital | $33M |
| OPERATING CASH FLOW | $64M |
| Capital Expenditure | -$561.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$33M |
| Sales/Maturities of Investments | $36M |
| Other Investing Activities | $4M |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $935.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $935.0K |
| FREE CASH FLOW | $63M |
| Net Change in Cash | $67M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $230M |
| Short-Term Investments | $112M |
| Net Receivables | $129M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $51M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $521M |
| PP&E (Net) | $33M |
| Goodwill | $368M |
| Intangible Assets | $68M |
| Long-Term Investments | $133M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $609M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $36M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $98M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $229M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $23M |
| TOTAL LIABILITIES | $252M |
| Common Stock | $1.4B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$511M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $879M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $879M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $22M |
| Net Debt | -$207M |