| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $106M | $87M | $59M | 20.9% | 78.5% |
| Op. Income | -$53M | -$49M | -$28M | -8.0% | -89.5% |
| Gross Margin | 38.7% | 39.3% | 38.6% | -0.7pp | 0.1pp |
| Net Margin | -61.2% | -55.9% | -48.2% | -5.3pp | -13.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.41 | $-0.31 | $-0.19 | -32.3% | -115.8% |
| Free Cash Flow | -$6M | $30M | $5M | -118.7% | -209.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $106M |
| Cost of Revenue | $65M |
| GROSS PROFIT | $41M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $53M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $72M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $94M |
| Cost & Expenses | $159M |
| OPERATING INCOME | -$53M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$11M |
| INCOME BEFORE TAX | -$64M |
| Income Tax Expense | $430.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$65M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$65M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$65M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$53M |
| EBITDA | -$44M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$65M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$722.0K |
| Change in Working Capital | $43M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | -$93M |
| Purchases of Investments | -$61M |
| Sales/Maturities of Investments | $28M |
| Other Investing Activities | -$33M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$127M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $566.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $566.0K |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$131M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $107M |
| Short-Term Investments | $84M |
| Net Receivables | $82M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $319M |
| PP&E (Net) | $36M |
| Goodwill | -$282M |
| Intangible Assets | $735M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | -$3M |
| Other Non-Current Assets | $291M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $779M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $34M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $71M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $171M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $19M |
| TOTAL LIABILITIES | $190M |
| Common Stock | $1.2B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$295M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $909M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $909M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $20M |
| Net Debt | -$87M |