| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $87M | $76M | $57M | 14.4% | 52.4% |
| Op. Income | -$49M | -$52M | -$19M | 4.6% | -152.9% |
| Gross Margin | 39.3% | 35.6% | 36.0% | 3.7pp | 3.4pp |
| Net Margin | -55.9% | -70.2% | -38.8% | 14.3pp | -17.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.31 | $-0.35 | $-0.15 | 11.4% | -106.7% |
| Free Cash Flow | $30M | -$12M | $7M | 358.4% | 342.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $87M |
| Cost of Revenue | $53M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $18M |
| Selling & Marketing | $51M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $66M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $84M |
| Cost & Expenses | $137M |
| OPERATING INCOME | -$49M |
| Interest Income | $680.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $680.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$49M |
| Income Tax Expense | $174.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$49M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$49M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$49M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$49M |
| EBITDA | -$43M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$49M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $10.0K |
| Change in Working Capital | $61M |
| OPERATING CASH FLOW | $32M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$1M |
| Purchases of Investments | -$554.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $36M |
| Other Investing Activities | $35M |
| NET CASH FROM INVESTING | $32M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $401.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $401.0K |
| FREE CASH FLOW | $30M |
| Net Change in Cash | $64M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $233M |
| Short-Term Investments | $52M |
| Net Receivables | $73M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $410M |
| PP&E (Net) | $30M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $366M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | -$2M |
| Other Non-Current Assets | $285M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $681M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $30M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $64M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $149M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $17M |
| TOTAL LIABILITIES | $166M |
| Common Stock | $1.2B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$230M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $926M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $926M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $20M |
| Net Debt | -$213M |