| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $74M | $71M | $68M | 3.8% | 9.2% |
| Op. Income | -$33M | -$34M | $10M | 2.2% | -436.9% |
| Gross Margin | 75.5% | 75.8% | 74.8% | -0.3pp | 0.8pp |
| Net Margin | -46.9% | -44.2% | 7.9% | -2.7pp | -54.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.72 | $-0.66 | $0.11 | -9.1% | -754.5% |
| Free Cash Flow | -$38M | -$12M | $3M | -204.9% | -1288.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $74M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $56M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $54M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $89M |
| Cost & Expenses | $107M |
| OPERATING INCOME | -$33M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$34M |
| Income Tax Expense | $401.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$35M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$35M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$31M |
| EBITDA | -$21M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$35M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | -$5.0K |
| Other Non-Cash Items | $786.0K |
| Change in Working Capital | -$16M |
| OPERATING CASH FLOW | -$31M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$96M |
| Sales/Maturities of Investments | $90M |
| Other Investing Activities | -$531.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14M |
| Net Debt Issuance | -$149.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$38M |
| Net Change in Cash | -$43M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $76M |
| Short-Term Investments | $241M |
| Net Receivables | $38M |
| Inventory | $40M |
| Other Current Assets | $20M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $416M |
| PP&E (Net) | $171M |
| Goodwill | $66M |
| Intangible Assets | $302M |
| Long-Term Investments | $7M |
| Tax Assets | -$7M |
| Other Non-Current Assets | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $557M |
| TOTAL ASSETS | $973M |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $62M |
| Long-Term Debt | $282M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $7M |
| Other Non-Current Liabilities | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $402M |
| TOTAL LIABILITIES | $464M |
| Common Stock | $48.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.0B |
| Retained Earnings | -$499M |
| Treasury Stock | -$132.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $509M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $509M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $973M |
| Total Debt | $383M |
| Net Debt | $307M |