| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $80M | $74M | $73M | 8.8% | 10.6% |
| Op. Income | -$29M | -$33M | -$37M | 11.9% | 20.9% |
| Gross Margin | 75.0% | 75.5% | 75.5% | -0.6pp | -0.5pp |
| Net Margin | -40.8% | -46.9% | -62.6% | 6.0pp | 21.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.68 | $-0.72 | $-0.96 | 5.6% | 29.2% |
| Free Cash Flow | -$14M | -$38M | -$22M | 63.0% | 35.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $80M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $60M |
| R&D Expenses | $33M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $53M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $89M |
| Cost & Expenses | $109M |
| OPERATING INCOME | -$29M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$32M |
| Income Tax Expense | $435.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$33M |
| D&A | $7M |
| EBIT | -$29M |
| EBITDA | -$22M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$33M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | -$1.0K |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | $246.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$8M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$74M |
| Sales/Maturities of Investments | $107M |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | $26M |
| Net Debt Issuance | -$178.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$880.0K |
| FREE CASH FLOW | -$14M |
| Net Change in Cash | $18M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $95M |
| Short-Term Investments | $209M |
| Net Receivables | $39M |
| Inventory | $39M |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $401M |
| PP&E (Net) | $176M |
| Goodwill | $66M |
| Intangible Assets | $295M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | -$6M |
| Other Non-Current Assets | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $555M |
| TOTAL ASSETS | $957M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $64M |
| Long-Term Debt | $282M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $7M |
| Other Non-Current Liabilities | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $404M |
| TOTAL LIABILITIES | $468M |
| Common Stock | $48.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.0B |
| Retained Earnings | -$532M |
| Treasury Stock | -$132.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$387.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $489M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $489M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $957M |
| Total Debt | $386M |
| Net Debt | $291M |