| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $283M | — | $294M | — | -3.8% |
| Op. Income | -$82M | — | -$33M | — | -150.4% |
| Gross Margin | 75.6% | — | 77.3% | — | -1.7pp |
| Net Margin | -35.1% | — | -16.9% | — | -18.2pp |
| EPS (Diluted) | $-2.09 | — | $-1.07 | — | -95.3% |
| Free Cash Flow | -$63M | — | -$23M | — | -174.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $283M |
| Cost of Revenue | $69M |
| GROSS PROFIT | $214M |
| R&D Expenses | $123M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $193M |
| Other Expenses | -$20M |
| Operating Expenses | $296M |
| Cost & Expenses | $365M |
| OPERATING INCOME | -$82M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | -$98M |
| Income Tax Expense | $766.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$99M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$99M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$99M |
| D&A | $36M |
| EBIT | -$85M |
| EBITDA | -$49M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$99M |
| Depreciation & Amortization | $36M |
| Stock-Based Compensation | $39M |
| Deferred Income Tax | -$54.0K |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | -$33M |
| Capital Expenditure | -$30M |
| Acquisitions (Net) | $151.0K |
| Purchases of Investments | -$59M |
| Sales/Maturities of Investments | $135M |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | $45M |
| Net Debt Issuance | -$527.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | -$63M |
| Net Change in Cash | $19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $120M |
| Short-Term Investments | $233M |
| Net Receivables | $36M |
| Inventory | $38M |
| Other Current Assets | $17M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $444M |
| PP&E (Net) | $167M |
| Goodwill | $66M |
| Intangible Assets | $308M |
| Long-Term Investments | $7M |
| Tax Assets | $72M |
| Other Non-Current Assets | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $630M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $430.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $36M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $72M |
| Long-Term Debt | $281M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $79M |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $472M |
| TOTAL LIABILITIES | $544M |
| Common Stock | $48.0K |
| Additional Paid-In Capital | $997M |
| Retained Earnings | -$464M |
| Treasury Stock | -$132.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $530M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $530M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $383M |
| Net Debt | $263M |