| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $68M | $73M | $68M | -7.6% | -0.4% |
| Op. Income | $10M | -$18M | -$12M | 154.8% | 182.9% |
| Gross Margin | 74.8% | 77.0% | 75.5% | -2.2pp | -0.7pp |
| Net Margin | 7.9% | -29.9% | -24.2% | 37.8pp | 32.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.11 | $-0.47 | $-0.36 | 123.4% | 130.6% |
| Free Cash Flow | $3M | -$14M | -$13M | 122.7% | 124.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $68M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $51M |
| R&D Expenses | $27M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | -$30M |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $58M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $287.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $326.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $68M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $51M |
| R&D Expenses | $27M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | -$30M |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $58M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $287.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $326.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$6.0K |
| Other Non-Cash Items | $236.0K |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $55.0K |
| Purchases of Investments | -$17M |
| Sales/Maturities of Investments | $17M |
| Other Investing Activities | $215.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$105.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$818.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $106M |
| Short-Term Investments | $309M |
| Net Receivables | $35M |
| Inventory | $25M |
| Other Current Assets | $16M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $491M |
| PP&E (Net) | $150M |
| Goodwill | $66M |
| Intangible Assets | $327M |
| Long-Term Investments | $9M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $561M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $37M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $56M |
| Long-Term Debt | $280M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $7M |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $399M |
| TOTAL LIABILITIES | $455M |
| Common Stock | $47.0K |
| Additional Paid-In Capital | $961M |
| Retained Earnings | -$360M |
| Treasury Stock | -$132.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $598M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $598M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $382M |
| Net Debt | $276M |