| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $177M | $168M | $137M | 5.2% | 29.2% |
| Op. Income | -$101M | -$100M | -$120M | -0.9% | 15.9% |
| Gross Margin | 59.1% | 61.2% | 60.7% | -2.1pp | -1.6pp |
| Net Margin | -57.9% | -68.2% | -53.1% | 10.3pp | -4.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.84 | $-0.94 | $-0.67 | 10.6% | -25.4% |
| Free Cash Flow | -$99M | -$37M | -$101M | -166.2% | 1.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $177M |
| Cost of Revenue | $72M |
| GROSS PROFIT | $105M |
| R&D Expenses | $83M |
| Selling & Marketing | $82M |
| General & Administrative | $40M |
| SG&A Expenses | $122M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $205M |
| Cost & Expenses | $278M |
| OPERATING INCOME | -$101M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $645.0K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$102M |
| Income Tax Expense | $133.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$103M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$103M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$103M |
| D&A | $11M |
| EBIT | -$102M |
| EBITDA | -$91M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$103M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $27M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $24M |
| Change in Working Capital | -$54M |
| OPERATING CASH FLOW | -$94M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$181.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $6M |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | -$99M |
| Net Change in Cash | -$94M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.0B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $101M |
| Inventory | $67M |
| Other Current Assets | $87M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $278M |
| Goodwill | $3M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $319M |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $42M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $29M |
| Other Current Liabilities | $59M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $202M |
| Long-Term Debt | $1.1B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $96M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.4B |
| Retained Earnings | -$2.4B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $306M |