| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $191M | $177M | $143M | 8.0% | 33.9% |
| Op. Income | -$117M | -$101M | -$114M | -16.6% | -3.3% |
| Gross Margin | 61.1% | 59.1% | 59.7% | 2.0pp | 1.4pp |
| Net Margin | -56.3% | -57.9% | -60.2% | 1.6pp | 3.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.88 | $-0.84 | $-0.73 | -4.8% | -20.5% |
| Free Cash Flow | -$55M | -$99M | -$80M | 44.2% | 31.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $191M |
| Cost of Revenue | $74M |
| GROSS PROFIT | $117M |
| R&D Expenses | $87M |
| Selling & Marketing | $98M |
| General & Administrative | $49M |
| SG&A Expenses | $147M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $234M |
| Cost & Expenses | $309M |
| OPERATING INCOME | -$117M |
| Interest Income | $13M |
| Interest Expense | $646.0K |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | -$108M |
| Income Tax Expense | $30.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$108M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$108M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$108M |
| D&A | $11M |
| EBIT | -$107M |
| EBITDA | -$96M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$108M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $50M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | -$51M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$310M |
| Sales/Maturities of Investments | $19M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$295M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | -$55M |
| Net Change in Cash | -$347M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $688M |
| Short-Term Investments | $311M |
| Net Receivables | $88M |
| Inventory | $72M |
| Other Current Assets | $67M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $270M |
| Goodwill | $3M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $312M |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $30M |
| Other Current Liabilities | $81M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $197M |
| Long-Term Debt | $1.1B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $89M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.4B |
| Retained Earnings | -$2.5B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$60M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$60M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $651M |