| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $168M | $155M | $129M | 8.7% | 30.9% |
| Op. Income | -$100M | -$198M | -$134M | 49.5% | 25.6% |
| Gross Margin | 61.2% | 152.3% | 58.8% | -91.1pp | 2.5pp |
| Net Margin | -68.2% | -120.6% | -103.7% | 52.4pp | 35.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.94 | $-1.58 | $-1.30 | 40.5% | 27.7% |
| Free Cash Flow | -$37M | -$83M | -$82M | 55.1% | 54.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $168M |
| Cost of Revenue | $65M |
| GROSS PROFIT | $103M |
| R&D Expenses | $84M |
| Selling & Marketing | $80M |
| General & Administrative | $39M |
| SG&A Expenses | $119M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $203M |
| Cost & Expenses | $268M |
| OPERATING INCOME | -$100M |
| Interest Income | $15M |
| Interest Expense | $645.0K |
| Other Income/Expenses | -$15M |
| INCOME BEFORE TAX | -$115M |
| Income Tax Expense | $405.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$115M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$115M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$115M |
| D&A | $11M |
| EBIT | -$114M |
| EBITDA | -$103M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$115M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $27M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $39M |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$30M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $35M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $28M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$37M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.1B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $85M |
| Inventory | $63M |
| Other Current Assets | $32M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $290M |
| Goodwill | $3M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $94M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $396M |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $38M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $23M |
| Other Current Liabilities | $93M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $220M |
| Long-Term Debt | $1.1B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $97M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.3B |
| Retained Earnings | -$2.3B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $68M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $68M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $218M |