| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $131M | $132M | — | -0.6% | — |
| Op. Income | -$6M | $5M | — | -217.1% | — |
| Gross Margin | 29.2% | 38.5% | — | -9.4pp | — |
| Net Margin | -9.3% | 38.2% | — | -47.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.18 | $0.74 | — | -123.8% | — |
| Free Cash Flow | -$5M | $4M | — | -240.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $131M |
| Cost of Revenue | $93M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $30M |
| Operating Expenses | $44M |
| Cost & Expenses | $137M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | -$15M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$12M |
| D&A | $15M |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$12M |
| Depreciation & Amortization | $19M |
| Stock-Based Compensation | $237.5K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$7M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$4.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4.4K |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $180.5K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $39.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $424.8K |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $226M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $226M |
| TOTAL ASSETS | $227M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $15.2K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $14M |
| Common Stock | $226M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$13M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $213M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $213M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $227M |
| Total Debt | $15.2K |
| Net Debt | -$165.3K |