| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $127M | $131M | $0 | -3.4% | — |
| Op. Income | $17M | -$6M | -$247.8K | 404.3% | 7094.9% |
| Gross Margin | 44.2% | 29.2% | — | 15.0pp | — |
| Net Margin | 14.0% | -9.3% | — | 23.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.26 | $-0.18 | $0.00 | 245.8% | 12863.0% |
| Free Cash Flow | $16M | -$5M | -$19.6K | 409.8% | 81208.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $127M |
| Cost of Revenue | $71M |
| GROSS PROFIT | $56M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $39M |
| Cost & Expenses | $110M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $37M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $127M |
| Cost of Revenue | $71M |
| GROSS PROFIT | $56M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $39M |
| Cost & Expenses | $110M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $37M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $18M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $237.5K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$10M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $17M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$4.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4.4K |
| FREE CASH FLOW | $16M |
| Net Change in Cash | $11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $364.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $13.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $494.1K |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $229M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $229M |
| TOTAL ASSETS | $229M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $15M |
| Common Stock | $228M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$13M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $215M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $215M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $229M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$364.0K |