| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $709M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$434M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 35.6% | — | — | — | — |
| Net Margin | -58.8% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-7.97 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $99M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $709M |
| Cost of Revenue | $456M |
| GROSS PROFIT | $253M |
| R&D Expenses | $16M |
| Selling & Marketing | $96M |
| General & Administrative | $26M |
| SG&A Expenses | $122M |
| Other Expenses | $549M |
| Operating Expenses | $686M |
| Cost & Expenses | $1.1B |
| OPERATING INCOME | -$434M |
| Interest Income | $89.0K |
| Interest Expense | $23M |
| Other Income/Expenses | -$20M |
| INCOME BEFORE TAX | -$454M |
| Income Tax Expense | -$38M |
| Net Income from Continuing Ops | -$415M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$1M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$417M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$415M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $98M |
| EBITDA | $116M |
| EPS | -$8 |
| EPS Diluted | -$8 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$415M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $17M |
| Deferred Income Tax | -$58M |
| Other Non-Cash Items | $503M |
| Change in Working Capital | $43M |
| OPERATING CASH FLOW | $108M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $1.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | -$9M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$112M |
| Other Financing Activities | $70.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$120M |
| FREE CASH FLOW | $99M |
| Net Change in Cash | -$25M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $120M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $362M |
| Inventory | $669M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $478M |
| Goodwill | $336M |
| Intangible Assets | $762M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $26M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.6B |
| TOTAL ASSETS | $2.8B |
| Account Payables | $195M |
| Short-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $90M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $424M |
| Long-Term Debt | $1.6B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $195M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.3B |
| Common Stock | $21M |
| Additional Paid-In Capital | $628M |
| Retained Earnings | $344M |
| Treasury Stock | -$420M |
| Accum. Other Comp. Income | -$83M |
| Other Equity | -$13M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $478M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $478M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.8B |
| Total Debt | $1.8B |
| Net Debt | $1.6B |