| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $711M | $649M | — | 9.5% | — |
| Op. Income | -$66M | $81M | — | -181.1% | — |
| Gross Margin | 27.4% | 36.0% | — | -8.7pp | — |
| Net Margin | -8.8% | 7.5% | — | -16.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $-1.17 | $0.88 | — | -233.0% | — |
| Free Cash Flow | $78M | $69M | — | 14.0% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $711M |
| Cost of Revenue | $516M |
| GROSS PROFIT | $194M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $160M |
| SG&A Expenses | $160M |
| Other Expenses | $100M |
| Operating Expenses | $260M |
| Cost & Expenses | $777M |
| OPERATING INCOME | -$66M |
| Interest Income | $236.0K |
| Interest Expense | $25M |
| Other Income/Expenses | -$24M |
| INCOME BEFORE TAX | -$90M |
| Income Tax Expense | -$28M |
| Net Income from Continuing Ops | -$62M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$62M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$62M |
| D&A | $17M |
| EBIT | -$65M |
| EBITDA | -$48M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$62M |
| Depreciation & Amortization | $17M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$26M |
| Other Non-Cash Items | $159M |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | $86M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $19.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$16M |
| Common Stock Repurchased | -$254.0K |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | $659.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$21M |
| FREE CASH FLOW | $78M |
| Net Change in Cash | $55M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $176M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $386M |
| Inventory | $574M |
| Other Current Assets | $79M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $437M |
| Goodwill | $328M |
| Intangible Assets | $656M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $2.7B |
| Account Payables | $159M |
| Short-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $382M |
| Long-Term Debt | $1.5B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $164M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.8B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.2B |
| Common Stock | $21M |
| Additional Paid-In Capital | $633M |
| Retained Earnings | $319M |
| Treasury Stock | -$425M |
| Accum. Other Comp. Income | -$68M |
| Other Equity | -$12M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $468M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $468M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.7B |
| Total Debt | $1.7B |
| Net Debt | $1.5B |