| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $353M | $366M | $344M | -3.5% | 2.7% |
| Op. Income | -$7M | $5M | $11M | -242.9% | -163.5% |
| Gross Margin | 37.2% | 40.4% | 45.6% | -3.2pp | -8.4pp |
| Net Margin | -1.8% | 0.2% | 1.4% | -1.9pp | -3.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | $0.01 | $0.09 | -1190.9% | -233.3% |
| Free Cash Flow | -$13M | $9M | $41M | -246.9% | -131.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $353M |
| Cost of Revenue | $222M |
| GROSS PROFIT | $131M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $56M |
| General & Administrative | $82M |
| SG&A Expenses | $138M |
| Other Expenses | -$239.0K |
| Operating Expenses | $138M |
| Cost & Expenses | $360M |
| OPERATING INCOME | -$7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $20M |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$25M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$17M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $49M |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | $28M |
| Net Debt Issuance | $27M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM FINANCING | $17M |
| FREE CASH FLOW | -$13M |
| Net Change in Cash | $50M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $711M |
| Short-Term Investments | $40M |
| Net Receivables | $66M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $719M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.5B |
| PP&E (Net) | $181M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $426M |
| Long-Term Investments | $2.1B |
| Tax Assets | $132M |
| Other Non-Current Assets | $250M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.1B |
| TOTAL ASSETS | $4.7B |
| Account Payables | $109M |
| Short-Term Debt | $192.0K |
| Deferred Revenue | $368M |
| Other Current Liabilities | $3.2B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.8B |
| Long-Term Debt | $27M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $52M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.9B |
| Common Stock | $52.0K |
| Additional Paid-In Capital | $368M |
| Retained Earnings | $794M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$367M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $795M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $795M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.7B |
| Total Debt | $34M |
| Net Debt | -$677M |