| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $366M | $416M | $363M | -12.1% | 0.9% |
| Op. Income | $5M | $51M | $24M | -90.6% | -80.0% |
| Gross Margin | 40.4% | 48.6% | 53.1% | -8.3pp | -12.8pp |
| Net Margin | 0.2% | 8.6% | 4.1% | -8.5pp | -4.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $0.69 | $0.28 | -98.4% | -96.1% |
| Free Cash Flow | $9M | $81M | $54M | -89.3% | -84.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $366M |
| Cost of Revenue | $218M |
| GROSS PROFIT | $148M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $63M |
| General & Administrative | $80M |
| SG&A Expenses | $143M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $143M |
| Cost & Expenses | $361M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $238.0K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $578.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $578.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $578.0K |
| D&A | $21M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $26M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $366M |
| Cost of Revenue | $218M |
| GROSS PROFIT | $148M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $63M |
| General & Administrative | $80M |
| SG&A Expenses | $143M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $143M |
| Cost & Expenses | $361M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $238.0K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $578.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $578.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $578.0K |
| D&A | $21M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $26M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $578.0K |
| Depreciation & Amortization | $21M |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | -$17M |
| OPERATING CASH FLOW | $27M |
| Capital Expenditure | -$19M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $45M |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | $23M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$111M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$111M |
| FREE CASH FLOW | $9M |
| Net Change in Cash | -$61M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $661M |
| Short-Term Investments | $16M |
| Net Receivables | $61M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $581M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $178M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $431M |
| Long-Term Investments | $2.3B |
| Tax Assets | $119M |
| Other Non-Current Assets | $253M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.3B |
| TOTAL ASSETS | $4.6B |
| Account Payables | $106M |
| Short-Term Debt | $137.0K |
| Deferred Revenue | $244M |
| Other Current Liabilities | $3.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.7B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.7B |
| Common Stock | $52.0K |
| Additional Paid-In Capital | $361M |
| Retained Earnings | $800M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$320M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $841M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $841M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.6B |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$655M |