| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $363M | $401M | — | -9.4% | — |
| Op. Income | $24M | $52M | — | -53.6% | — |
| Gross Margin | 53.1% | 55.5% | — | -2.3pp | — |
| Net Margin | 4.1% | 9.6% | — | -5.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.28 | $0.70 | — | -60.0% | — |
| Free Cash Flow | $54M | $97M | — | -43.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $363M |
| Cost of Revenue | $170M |
| GROSS PROFIT | $193M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $77M |
| General & Administrative | $91M |
| SG&A Expenses | $169M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $169M |
| Cost & Expenses | $339M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $29.0K |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $44M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $363M |
| Cost of Revenue | $170M |
| GROSS PROFIT | $193M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $77M |
| General & Administrative | $91M |
| SG&A Expenses | $169M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $169M |
| Cost & Expenses | $339M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $29.0K |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $44M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $15M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $16M |
| Change in Working Capital | $15M |
| OPERATING CASH FLOW | $72M |
| Capital Expenditure | -$18M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$405M |
| Sales/Maturities of Investments | $80M |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$349M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$19M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$248M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$267M |
| FREE CASH FLOW | $54M |
| Net Change in Cash | -$544M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $776M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $68M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $568M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.4B |
| PP&E (Net) | $148M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $456M |
| Long-Term Investments | $2.4B |
| Tax Assets | $73M |
| Other Non-Current Assets | $228M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.3B |
| TOTAL ASSETS | $4.7B |
| Account Payables | $87M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $198M |
| Other Current Liabilities | $3.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.8B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.8B |
| Common Stock | $54.0K |
| Additional Paid-In Capital | $377M |
| Retained Earnings | $753M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$222M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $908M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $908M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.7B |
| Total Debt | $11M |
| Net Debt | -$765M |