| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $401M | — | $393M | — | 1.8% |
| Op. Income | $52M | — | $34M | — | 51.8% |
| Gross Margin | 55.5% | — | 56.1% | — | -0.6pp |
| Net Margin | 9.6% | — | 6.5% | — | 3.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.70 | — | $0.46 | — | 52.2% |
| Free Cash Flow | $97M | — | $70M | — | 37.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $401M |
| Cost of Revenue | $178M |
| GROSS PROFIT | $222M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $84M |
| General & Administrative | $87M |
| SG&A Expenses | $171M |
| Other Expenses | -$770.0K |
| Operating Expenses | $171M |
| Cost & Expenses | $349M |
| OPERATING INCOME | $52M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $87.0K |
| Other Income/Expenses | -$857.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $51M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $39M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $39M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $52M |
| EBITDA | $72M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $401M |
| Cost of Revenue | $178M |
| GROSS PROFIT | $222M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $84M |
| General & Administrative | $87M |
| SG&A Expenses | $171M |
| Other Expenses | -$770.0K |
| Operating Expenses | $171M |
| Cost & Expenses | $349M |
| OPERATING INCOME | $52M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $87.0K |
| Other Income/Expenses | -$857.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $51M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $39M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $39M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $52M |
| EBITDA | $72M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $39M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $15M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $18M |
| Change in Working Capital | $24M |
| OPERATING CASH FLOW | $116M |
| Capital Expenditure | -$19M |
| Acquisitions (Net) | -$35M |
| Purchases of Investments | -$321M |
| Sales/Maturities of Investments | $89M |
| Other Investing Activities | -$15M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$301M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$25M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $214M |
| NET CASH FROM FINANCING | $186M |
| FREE CASH FLOW | $97M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.3B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $69M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $572M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.0B |
| PP&E (Net) | $150M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $460M |
| Long-Term Investments | $2.2B |
| Tax Assets | $49M |
| Other Non-Current Assets | $239M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.1B |
| TOTAL ASSETS | $5.0B |
| Account Payables | $67M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $235M |
| Other Current Liabilities | $3.6B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4.0B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $4.0B |
| Common Stock | $54.0K |
| Additional Paid-In Capital | $388M |
| Retained Earnings | $738M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$142M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $984M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $984M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.0B |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | -$1.3B |