| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$2M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 49.7% | — | — | — | — |
| Net Margin | -45.5% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.04 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$2M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $902.0K |
| Selling & Marketing | $836.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $935.0K |
| Other Income/Expenses | $351.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $50.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $397.0K |
| EBIT | -$408.0K |
| EBITDA | -$11.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $397.0K |
| Stock-Based Compensation | $2.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$549.0K |
| Change in Working Capital | $63.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$118.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$118.0K |
| Net Debt Issuance | $551.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $552.0K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $376.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $610.6K |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $360M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $360M |
| TOTAL ASSETS | $361M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $113.1K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $653.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $16M |
| TOTAL LIABILITIES | $17M |
| Common Stock | $359M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$15M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $343M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $343M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $361M |
| Total Debt | $653.0K |
| Net Debt | $276.7K |