| Metric | Q4 2017 | Q3 2017 | Q4 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $463.6K | $20.9K | $129.5K | 2118.1% | 257.9% |
| Op. Income | $3M | $3M | $1M | 1.2% | 102.8% |
| Gross Margin | 69.8% | 100.0% | -11.0% | -30.2pp | 80.8pp |
| Net Margin | -573.0% | -12367.2% | -879.6% | 11794.1pp | 306.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $0.00 | $0.00 | NaN% | NaN% |
| Free Cash Flow | -$788.1K | -$2M | -$966.7K | 48.0% | 18.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $463.6K |
| Cost of Revenue | $140.2K |
| GROSS PROFIT | $323.4K |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | -$978.7K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $107.6K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5.0K |
| Other Income/Expenses | $23.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $5.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $17.5K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $17.5K |
| Stock-Based Compensation | $633.0K |
| Deferred Income Tax | -$59.7K |
| Other Non-Cash Items | $2.7K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$788.1K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $30 |
| NET CASH FROM INVESTING | $30 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $377.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | $376.7K |
| FREE CASH FLOW | -$788.1K |
| Net Change in Cash | -$407.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $53.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $121.8K |
| Inventory | $957.3K |
| Other Current Assets | $63.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $216.7K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $225.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $441.9K |
| TOTAL ASSETS | $2M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $336.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $182.8K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $15M |
| TOTAL LIABILITIES | $18M |
| Common Stock | $6.8K |
| Additional Paid-In Capital | $31M |
| Retained Earnings | -$47M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $110.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$17M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$17M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2M |
| Total Debt | $182.8K |
| Net Debt | $129.0K |