| Metric | Q3 2017 | Q2 2017 | Q3 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $20.9K | $8.7K | $11.3K | 139.0% | 85.0% |
| Op. Income | $3M | $3M | $1M | 0.0% | 78.2% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -12367.2% | -29245.2% | -12875.0% | 16878.0pp | 507.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $0.00 | $0.00 | NaN% | NaN% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | -$1M | 38.5% | -1.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $20.9K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $20.9K |
| R&D Expenses | $635.5K |
| Selling & Marketing | $465.8K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5.7K |
| Other Income/Expenses | $63.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $5.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $17.3K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $17.3K |
| Stock-Based Compensation | $863.8K |
| Deferred Income Tax | -$49.5K |
| Other Non-Cash Items | $347 |
| Change in Working Capital | $251.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$14.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$30 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14.6K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$5.1K |
| Other Financing Activities | $282.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | $853.8K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$670.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $461.7K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $119.1K |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $122.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $230.3K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $221.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $451.5K |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $13.1K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $176.9K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $15M |
| TOTAL LIABILITIES | $17M |
| Common Stock | $6.5K |
| Additional Paid-In Capital | $29M |
| Retained Earnings | -$44M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $114.9K |
| Other Equity | $28M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$15M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$15M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $176.9K |
| Net Debt | -$284.8K |