| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $51M | $50M | $42M | 2.0% | 20.3% |
| Op. Income | $5M | $3M | $2M | 88.9% | 112.6% |
| Gross Margin | 24.2% | 18.3% | 22.4% | 5.9pp | 1.8pp |
| Net Margin | 8.7% | 5.1% | 5.0% | 3.6pp | 3.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.14 | $0.08 | $0.07 | 75.0% | 100.0% |
| Free Cash Flow | -$4M | $5M | -$3M | -183.0% | -58.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $51M |
| Cost of Revenue | $38M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $365.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $116.0K |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $253.0K |
| Other Income/Expenses | -$358.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $356.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $229.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $51M |
| Cost of Revenue | $38M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $365.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $116.0K |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $253.0K |
| Other Income/Expenses | -$358.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $356.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $229.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $16.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $90.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$296.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$592.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $76M |
| Inventory | $13M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $96M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $51.0K |
| Other Non-Current Assets | $65M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $74M |
| TOTAL ASSETS | $171M |
| Account Payables | $38M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $808.0K |
| Other Current Liabilities | $507.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $50M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $14.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $57M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $465M |
| Retained Earnings | -$316M |
| Treasury Stock | -$35M |
| Accum. Other Comp. Income | $251.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $114M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $114M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $171M |
| Total Debt | $13M |
| Net Debt | $8M |