| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $42M | $47M | $48M | -10.7% | -12.5% |
| Op. Income | $2M | $2M | -$17M | 49.4% | 114.3% |
| Gross Margin | 22.4% | 19.1% | -3.2% | 3.2pp | 25.5pp |
| Net Margin | 5.0% | 2.7% | -39.5% | 2.3pp | 44.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.07 | $0.04 | $-1.52 | 75.0% | 104.6% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$7M | $2M | 65.3% | -210.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $42M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $255.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $186.0K |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $40M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $320.0K |
| Other Income/Expenses | -$264.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $51.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $28M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$26M |
| D&A | $204.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $42M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $255.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $186.0K |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $40M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $320.0K |
| Other Income/Expenses | -$264.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $51.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $28M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$26M |
| D&A | $204.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $204.0K |
| Stock-Based Compensation | $311.0K |
| Deferred Income Tax | $54.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$488.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$489.0K |
| Net Debt Issuance | $4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$94.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $54M |
| Inventory | $13M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $76M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $300.0K |
| Other Non-Current Assets | $71M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $81M |
| TOTAL ASSETS | $158M |
| Account Payables | $32M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $550.0K |
| Other Current Liabilities | $704.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $48M |
| Long-Term Debt | $60.0K |
| Deferred Revenue NC | $35.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $56M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $463M |
| Retained Earnings | -$327M |
| Treasury Stock | -$35M |
| Accum. Other Comp. Income | $127.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $102M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $102M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $158M |
| Total Debt | $18M |
| Net Debt | $12M |