| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $46M | $29M | $10M | 55.3% | 348.2% |
| Op. Income | -$16M | $8M | $632.0K | -302.5% | -2675.8% |
| Gross Margin | -4.0% | -7.8% | 58.2% | 3.8pp | -62.2pp |
| Net Margin | -41.2% | 21.2% | 5.0% | -62.4pp | -46.2pp |
| EPS (Diluted) | $-1.50 | $0.50 | $0.06 | -400.0% | -2600.0% |
| Free Cash Flow | -$23M | -$15M | -$7M | -51.6% | -232.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $46M |
| Cost of Revenue | $47M |
| GROSS PROFIT | -$2M |
| R&D Expenses | $985.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | -$16M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$19M |
| Income Tax Expense | $7.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$19M |
| D&A | $177.0K |
| EBIT | -$16M |
| EBITDA | -$16M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$19M |
| Depreciation & Amortization | $233.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $6.0K |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | -$14M |
| OPERATING CASH FLOW | -$23M |
| Capital Expenditure | -$170.0K |
| Acquisitions (Net) | $21.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$149.0K |
| Net Debt Issuance | -$9.0K |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$53.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$23M |
| Net Change in Cash | -$25M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $51M |
| Inventory | $19M |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $83M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $278.0K |
| Other Non-Current Assets | $74M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $81M |
| TOTAL ASSETS | $164M |
| Account Payables | $30M |
| Short-Term Debt | $94M |
| Deferred Revenue | $283.0K |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $134M |
| Long-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue NC | $74.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $144M |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $387M |
| Retained Earnings | -$332M |
| Treasury Stock | -$34M |
| Accum. Other Comp. Income | $292.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $20M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $20M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $164M |
| Total Debt | $104M |
| Net Debt | $96M |