| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $13M | $12M | $12M | 6.0% | 9.4% |
| Op. Income | -$10M | -$16M | -$8M | 37.2% | -24.8% |
| Gross Margin | -3.7% | -222.7% | -2.6% | 219.0pp | -1.1pp |
| Net Margin | -83.3% | -133.2% | -70.5% | 49.9pp | -12.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.87 | $-1.35 | $-0.72 | 35.6% | -20.8% |
| Free Cash Flow | -$8M | -$8M | -$5M | -12.0% | -60.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | -$479.0K |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $668.0K |
| Other Income/Expenses | -$444.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | -$4.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $195.0K |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$10M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $251.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$4.0K |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$8M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $24.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $24.0K |
| Net Debt Issuance | $20M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$59.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $20M |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | $12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $17M |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $58M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $282.0K |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $72M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $33M |
| Deferred Revenue | $567.0K |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $49M |
| Long-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue NC | $84.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $59M |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $367M |
| Retained Earnings | -$320M |
| Treasury Stock | -$34M |
| Accum. Other Comp. Income | $89.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $13M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $13M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $72M |
| Total Debt | $44M |
| Net Debt | $19M |