| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $132M | $134M | $123M | -0.9% | 7.8% |
| Op. Income | -$47M | -$46M | -$50M | -1.0% | 6.2% |
| Gross Margin | 55.1% | 54.8% | 52.3% | 0.2pp | 2.8pp |
| Net Margin | -33.0% | -32.5% | -8.7% | -0.5pp | -24.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.32 | $-0.32 | $-0.08 | 0.0% | -282.3% |
| Free Cash Flow | -$14M | $3M | $14M | -633.9% | -200.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $132M |
| Cost of Revenue | $59M |
| GROSS PROFIT | $73M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $53M |
| General & Administrative | $28M |
| SG&A Expenses | $81M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $120M |
| Cost & Expenses | $179M |
| OPERATING INCOME | -$47M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $464.0K |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$43M |
| Income Tax Expense | $661.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$44M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$44M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$44M |
| D&A | $18M |
| EBIT | -$43M |
| EBITDA | -$24M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$44M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $26M |
| Deferred Income Tax | $333.0K |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | -$19M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$60M |
| Sales/Maturities of Investments | $78M |
| Other Investing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM INVESTING | $8M |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | -$14M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $147M |
| Short-Term Investments | $165M |
| Net Receivables | $114M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $25M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $451M |
| PP&E (Net) | $247M |
| Goodwill | $670M |
| Intangible Assets | $53M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $62M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $34M |
| Other Current Liabilities | $15M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $109M |
| Long-Term Debt | $344M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $392M |
| TOTAL LIABILITIES | $501M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.9B |
| Retained Earnings | -$922M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$282.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $981M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $981M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $422M |
| Net Debt | $275M |