| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $137M | $132M | $128M | 3.7% | 7.3% |
| Op. Income | -$41M | -$47M | -$58M | 13.1% | 30.4% |
| Gross Margin | 54.5% | 55.1% | 51.7% | -0.6pp | 2.8pp |
| Net Margin | -27.7% | -33.0% | -42.5% | 5.3pp | 14.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.27 | $-0.32 | $-0.42 | 15.6% | 35.7% |
| Free Cash Flow | -$4M | -$14M | -$14M | 73.4% | 72.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $137M |
| Cost of Revenue | $62M |
| GROSS PROFIT | $75M |
| R&D Expenses | $32M |
| Selling & Marketing | $46M |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $73M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $115M |
| Cost & Expenses | $178M |
| OPERATING INCOME | -$41M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $473.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$38M |
| Income Tax Expense | $455.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$38M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$38M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$38M |
| D&A | $19M |
| EBIT | -$37M |
| EBITDA | -$19M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$38M |
| Depreciation & Amortization | $19M |
| Stock-Based Compensation | $25M |
| Deferred Income Tax | $339.0K |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$38M |
| Sales/Maturities of Investments | $113M |
| Other Investing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM INVESTING | $66M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | $70M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $218M |
| Short-Term Investments | $91M |
| Net Receivables | $117M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $28M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $453M |
| PP&E (Net) | $228M |
| Goodwill | $670M |
| Intangible Assets | $48M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $73M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $74M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $114M |
| Long-Term Debt | $344M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $388M |
| TOTAL LIABILITIES | $502M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.9B |
| Retained Earnings | -$960M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$22.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $969M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $969M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $414M |
| Net Debt | $196M |