| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $134M | $138M | $118M | -3.1% | 13.6% |
| Op. Income | -$46M | -$43M | -$47M | -8.6% | 2.1% |
| Gross Margin | 54.8% | 55.0% | 51.3% | -0.1pp | 3.6pp |
| Net Margin | -32.5% | -17.0% | -38.0% | -15.6pp | 5.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.32 | $-0.18 | $-0.36 | -77.8% | 11.1% |
| Free Cash Flow | $3M | -$16M | -$17M | 116.8% | 116.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $134M |
| Cost of Revenue | $60M |
| GROSS PROFIT | $73M |
| R&D Expenses | $38M |
| Selling & Marketing | $50M |
| General & Administrative | $32M |
| SG&A Expenses | $81M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $119M |
| Cost & Expenses | $180M |
| OPERATING INCOME | -$46M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $579.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$43M |
| Income Tax Expense | $347.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$43M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$43M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$43M |
| D&A | $18M |
| EBIT | -$43M |
| EBITDA | -$24M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$43M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $32M |
| Deferred Income Tax | $228.0K |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$57M |
| Sales/Maturities of Investments | $99M |
| Other Investing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM INVESTING | $34M |
| Net Debt Issuance | -$5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $43M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $151M |
| Short-Term Investments | $179M |
| Net Receivables | $108M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $23M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $460M |
| PP&E (Net) | $252M |
| Goodwill | $670M |
| Intangible Assets | $58M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $64M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $38M |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $120M |
| Long-Term Debt | $344M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $394M |
| TOTAL LIABILITIES | $514M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.9B |
| Retained Earnings | -$878M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$521.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $992M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $992M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $426M |
| Net Debt | $275M |