| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $5M | $4M | -64.3% | -52.8% |
| Op. Income | -$5M | -$1M | -$2M | -278.0% | -127.9% |
| Gross Margin | -57.6% | 49.9% | 77.4% | -107.5pp | -135.0pp |
| Net Margin | -499.4% | -16.8% | -39.1% | -482.6pp | -460.3pp |
| EPS (Diluted) | $-2.08 | $-0.20 | $-0.32 | -940.0% | -550.0% |
| Free Cash Flow | -$2M | $233.0K | -$876.0K | -754.1% | -74.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | -$1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $152.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $122.0K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $122.0K |
| Stock-Based Compensation | $189.0K |
| Deferred Income Tax | $5M |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$26.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$49M |
| Sales/Maturities of Investments | $37M |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14M |
| Net Debt Issuance | $23M |
| Common Stock Repurchased | -$4.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM FINANCING | $14M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $122M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $130M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $427M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $441M |
| TOTAL ASSETS | $571M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $405M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $405M |
| Long-Term Debt | $73M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $27M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $100M |
| TOTAL LIABILITIES | $504M |
| Common Stock | $52.0K |
| Additional Paid-In Capital | $53M |
| Retained Earnings | $26M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | -$4M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $67M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $67M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $571M |
| Total Debt | $73M |
| Net Debt | $67M |