| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $18M | — | $17M | — | 6.2% |
| Op. Income | -$7M | — | -$1M | — | -560.6% |
| Gross Margin | 49.6% | — | 89.9% | — | -40.3pp |
| Net Margin | -57.9% | — | -3.3% | — | -54.7pp |
| EPS (Diluted) | $-2.29 | — | $-0.12 | — | -1808.3% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | $870.0K | — | -360.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $530.0K |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | -$7M |
| Interest Income | $20M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $486.0K |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $486.0K |
| Stock-Based Compensation | $675.0K |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$704.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$349.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$55M |
| Sales/Maturities of Investments | $42M |
| Other Investing Activities | -$25M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$39M |
| Net Debt Issuance | -$6M |
| Common Stock Repurchased | -$4.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $20M |
| NET CASH FROM FINANCING | $39M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $122M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $130M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $427M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $441M |
| TOTAL ASSETS | $571M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $405M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $405M |
| Long-Term Debt | $73M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $27M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $100M |
| TOTAL LIABILITIES | $504M |
| Common Stock | $52.0K |
| Additional Paid-In Capital | $53M |
| Retained Earnings | $26M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | -$4M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $67M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $67M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $571M |
| Total Debt | $73M |
| Net Debt | $67M |