| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $7M | $5M | 3.9% | 26.9% |
| Op. Income | -$596.0K | $2M | -$1M | -128.3% | 55.5% |
| Gross Margin | 47.9% | 51.1% | 49.9% | -3.2pp | -2.0pp |
| Net Margin | 0.6% | 30.3% | -16.8% | -29.6pp | 17.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $0.42 | $-0.20 | -97.6% | 105.0% |
| Free Cash Flow | $264.0K | -$2M | $233.0K | 116.8% | 13.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $103.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$596.0K |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$596.0K |
| Income Tax Expense | -$640.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $44.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $44.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $44.0K |
| D&A | $81.0K |
| EBIT | -$596.0K |
| EBITDA | -$515.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $44.0K |
| Depreciation & Amortization | $81.0K |
| Stock-Based Compensation | $199.0K |
| Deferred Income Tax | -$797.0K |
| Other Non-Cash Items | $162.0K |
| Change in Working Capital | $600.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $289.0K |
| Capital Expenditure | -$25.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$9M |
| Sales/Maturities of Investments | $5M |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$13.0K |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $264.0K |
| Net Change in Cash | -$9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $17M |
| Short-Term Investments | $133M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $152M |
| PP&E (Net) | $667.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $435M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $450M |
| TOTAL ASSETS | $602M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $448M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $448M |
| Long-Term Debt | $52M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $88M |
| TOTAL LIABILITIES | $536M |
| Common Stock | $52.0K |
| Additional Paid-In Capital | $53M |
| Retained Earnings | $26M |
| Treasury Stock | -$5M |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | -$4M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $66M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $66M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $602M |
| Total Debt | $60M |
| Net Debt | $43M |