| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $6M | $5M | 4.5% | 25.2% |
| Op. Income | $2M | -$790.0K | -$820.0K | 366.5% | 356.7% |
| Gross Margin | 51.1% | 50.1% | 61.6% | 0.9pp | -10.5pp |
| Net Margin | 30.3% | -18.2% | -10.2% | 48.4pp | 40.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.42 | $-0.24 | $-0.12 | 275.0% | 450.0% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$81.0K | -$537.0K | -1837.0% | -192.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $105.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$1M |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $102.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $106.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $105.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$1M |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $102.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $106.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $106.0K |
| Stock-Based Compensation | $201.0K |
| Deferred Income Tax | $102.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$168.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $1M |
| Other Investing Activities | $5M |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | -$25M |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $45M |
| NET CASH FROM FINANCING | $18M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $126M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $154M |
| PP&E (Net) | $716.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $432M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $448M |
| TOTAL ASSETS | $602M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $452M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $452M |
| Long-Term Debt | $52M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $26M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $86M |
| TOTAL LIABILITIES | $537M |
| Common Stock | $52.0K |
| Additional Paid-In Capital | $53M |
| Retained Earnings | $26M |
| Treasury Stock | -$4M |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | -$4M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $65M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $65M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $602M |
| Total Debt | $60M |
| Net Debt | $34M |