| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $181M | — | $124M | — | 46.0% |
| Op. Income | $67M | — | $63M | — | 6.0% |
| Gross Margin | 62.6% | — | 82.6% | — | -19.9pp |
| Net Margin | 26.4% | — | 36.2% | — | -9.8pp |
| EPS (Diluted) | $2.78 | — | $2.61 | — | 6.5% |
| Free Cash Flow | $38M | — | $45M | — | -15.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $181M |
| Cost of Revenue | $68M |
| GROSS PROFIT | $113M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $29M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $114M |
| OPERATING INCOME | $67M |
| Interest Income | $174M |
| Interest Expense | $64M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $67M |
| Income Tax Expense | $19M |
| Net Income from Continuing Ops | $48M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $48M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $48M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $67M |
| EBITDA | $68M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $181M |
| Cost of Revenue | $68M |
| GROSS PROFIT | $113M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $29M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $114M |
| OPERATING INCOME | $67M |
| Interest Income | $174M |
| Interest Expense | $64M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $67M |
| Income Tax Expense | $19M |
| Net Income from Continuing Ops | $48M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $48M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $48M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $67M |
| EBITDA | $68M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $48M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $962.0K |
| Deferred Income Tax | -$897.0K |
| Other Non-Cash Items | -$8M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $39M |
| Capital Expenditure | -$653.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$3M |
| Sales/Maturities of Investments | $13M |
| Other Investing Activities | -$289M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$279M |
| Net Debt Issuance | $70M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$13M |
| Other Financing Activities | $245M |
| NET CASH FROM FINANCING | $302M |
| FREE CASH FLOW | $38M |
| Net Change in Cash | $62M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $327M |
| Short-Term Investments | $108M |
| Net Receivables | $23M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $458M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $3.1B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $59M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.1B |
| TOTAL ASSETS | $3.6B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.0B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.0B |
| Long-Term Debt | $244M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $280M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.3B |
| Common Stock | $221M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $77M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$12M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $286M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $286M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.6B |
| Total Debt | $249M |
| Net Debt | -$78M |