| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $73M | $66M | — | 10.3% | — |
| Op. Income | -$3M | $53.0K | — | -6490.6% | — |
| Gross Margin | 78.8% | 80.1% | — | -1.3pp | — |
| Net Margin | -2.1% | 2.1% | — | -4.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $0.01 | — | -210.9% | — |
| Free Cash Flow | $12M | $10M | — | 16.2% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $73M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $58M |
| R&D Expenses | $16M |
| Selling & Marketing | $38M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $45M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $61M |
| Cost & Expenses | $76M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $849.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $119.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | -$1.2B |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $278M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$433.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $290.0K |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $12M |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $803.0K |
| Purchases of Investments | -$17M |
| Sales/Maturities of Investments | $45M |
| Other Investing Activities | -$803.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $27M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$830.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$830.0K |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | $39M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $95M |
| Short-Term Investments | $143M |
| Net Receivables | $34M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $312M |
| PP&E (Net) | $21M |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $55M |
| TOTAL ASSETS | $367M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $107M |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $152M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2.9B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.9B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.1B |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$2.7B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $411.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$2.7B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$2.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $367M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$95M |