| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $207M | — | $151M | — | 37.0% |
| Op. Income | -$68M | — | -$14M | — | -381.7% |
| Gross Margin | 79.8% | — | 81.1% | — | -1.4pp |
| Net Margin | -31.1% | — | -6.2% | — | -24.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.68 | — | $-0.20 | — | -240.0% |
| Free Cash Flow | $24M | — | $26M | — | -8.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $207M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $165M |
| R&D Expenses | $80M |
| Selling & Marketing | $97M |
| General & Administrative | $57M |
| SG&A Expenses | $154M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $233M |
| Cost & Expenses | $275M |
| OPERATING INCOME | -$68M |
| Interest Income | $744.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $744.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$68M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$64M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$64M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$64M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$68M |
| EBITDA | -$60M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$64M |
| Depreciation & Amortization | $15M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $62M |
| Change in Working Capital | $15M |
| OPERATING CASH FLOW | $28M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | -$196M |
| Purchases of Investments | -$266M |
| Sales/Maturities of Investments | $341M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$126M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | $24M |
| Net Change in Cash | -$96M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $68M |
| Short-Term Investments | $353M |
| Net Receivables | $50M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $499M |
| PP&E (Net) | $33M |
| Goodwill | $248M |
| Intangible Assets | $48M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $354M |
| TOTAL ASSETS | $853M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $129M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $175M |
| Long-Term Debt | $20M |
| Deferred Revenue NC | $18M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$19M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $39M |
| TOTAL LIABILITIES | $214M |
| Common Stock | $272.0K |
| Additional Paid-In Capital | $777M |
| Retained Earnings | -$139M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $611.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $639M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $639M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $853M |
| Total Debt | $47M |
| Net Debt | -$21M |