| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $64M | $59M | $45M | 7.5% | 41.3% |
| Op. Income | -$16M | -$17M | -$10M | 6.3% | -63.5% |
| Gross Margin | 77.9% | 77.8% | 80.9% | 0.1pp | -3.1pp |
| Net Margin | -30.9% | -38.3% | -17.5% | 7.4pp | -13.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.20 | $-0.23 | $-0.09 | 13.0% | -134.7% |
| Free Cash Flow | $4M | $17M | $8M | -76.6% | -49.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $64M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $50M |
| R&D Expenses | $25M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $66M |
| Cost & Expenses | $80M |
| OPERATING INCOME | -$16M |
| Interest Income | $273.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$19M |
| Income Tax Expense | $838.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$20M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$19M |
| EBITDA | -$14M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$20M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $16M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$92M |
| Sales/Maturities of Investments | $75M |
| Other Investing Activities | -$179.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$19M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $107.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | -$9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $60M |
| Short-Term Investments | $368M |
| Net Receivables | $49M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $507M |
| PP&E (Net) | $32M |
| Goodwill | $248M |
| Intangible Assets | $45M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $349M |
| TOTAL ASSETS | $856M |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $135M |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $183M |
| Long-Term Debt | $18M |
| Deferred Revenue NC | $18M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $37M |
| TOTAL LIABILITIES | $220M |
| Common Stock | $276.0K |
| Additional Paid-In Capital | $796M |
| Retained Earnings | -$159M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$870.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $637M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $637M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $856M |
| Total Debt | $43M |
| Net Debt | -$16M |