| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $56M | $56M | $38M | 1.3% | 47.8% |
| Op. Income | $13M | $15M | $9M | -12.9% | 47.1% |
| Gross Margin | 55.4% | 59.4% | 59.8% | -4.0pp | -4.4pp |
| Net Margin | 19.7% | 22.5% | 17.9% | -2.8pp | 1.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.44 | $0.50 | $0.35 | -12.0% | 25.7% |
| Free Cash Flow | $30M | $10M | $6M | 203.4% | 374.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $56M |
| Cost of Revenue | $25M |
| GROSS PROFIT | $31M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $377.0K |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $43M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $56M |
| Interest Expense | $25M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $56M |
| Cost of Revenue | $25M |
| GROSS PROFIT | $31M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $377.0K |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $43M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $56M |
| Interest Expense | $25M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $529.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $17M |
| Change in Working Capital | $105.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $30M |
| Capital Expenditure | -$570.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$9M |
| Sales/Maturities of Investments | $6M |
| Other Investing Activities | -$25M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$29M |
| Net Debt Issuance | $15M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $11M |
| FREE CASH FLOW | $30M |
| Net Change in Cash | $12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $227M |
| Short-Term Investments | $97M |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $338M |
| PP&E (Net) | $22M |
| Goodwill | $44M |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $3.0B |
| Tax Assets | $32M |
| Other Non-Current Assets | $151M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.3B |
| TOTAL ASSETS | $3.6B |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.0B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.0B |
| Long-Term Debt | $217M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $251M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.2B |
| Common Stock | $135M |
| Additional Paid-In Capital | $123M |
| Retained Earnings | $161M |
| Treasury Stock | -$21M |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $392M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $392M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.6B |
| Total Debt | $217M |
| Net Debt | -$10M |