| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $56M | $50M | $35M | 10.7% | 58.8% |
| Op. Income | $15M | $10M | $9M | 46.5% | 65.5% |
| Gross Margin | 59.4% | 56.4% | 64.8% | 3.0pp | -5.4pp |
| Net Margin | 22.5% | 16.7% | 20.0% | 5.8pp | 2.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.50 | $0.33 | $0.36 | 51.5% | 38.9% |
| Free Cash Flow | $10M | $38M | $8M | -74.5% | 22.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $56M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $33M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $296.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $40M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $54M |
| Interest Expense | $23M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $56M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $33M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $296.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $40M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $54M |
| Interest Expense | $23M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $13M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $484.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$6M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$350.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$9M |
| Sales/Maturities of Investments | $9M |
| Other Investing Activities | $23M |
| NET CASH FROM INVESTING | $22M |
| Net Debt Issuance | -$33M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$31M |
| FREE CASH FLOW | $10M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $214M |
| Short-Term Investments | $95M |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $324M |
| PP&E (Net) | $21M |
| Goodwill | $44M |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $3.0B |
| Tax Assets | $31M |
| Other Non-Current Assets | $149M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.3B |
| TOTAL ASSETS | $3.6B |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.0B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.0B |
| Long-Term Debt | $201M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $33M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $235M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.2B |
| Common Stock | $135M |
| Additional Paid-In Capital | $123M |
| Retained Earnings | $152M |
| Treasury Stock | -$21M |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $382M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $382M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.6B |
| Total Debt | $201M |
| Net Debt | -$12M |