| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $166M | $181M | $205M | -8.2% | -19.0% |
| Op. Income | -$16M | $4M | $32M | -496.0% | -150.2% |
| Gross Margin | 27.2% | 34.4% | 43.7% | -7.2pp | -16.5pp |
| Net Margin | -8.3% | 2.4% | 12.6% | -10.7pp | -20.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.18 | $0.06 | $0.33 | -421.4% | -154.5% |
| Free Cash Flow | -$5M | $15M | $24M | -135.8% | -123.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $166M |
| Cost of Revenue | $121M |
| GROSS PROFIT | $45M |
| R&D Expenses | $27M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $34M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $61M |
| Cost & Expenses | $182M |
| OPERATING INCOME | -$16M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $116.0K |
| Other Income/Expenses | $490.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$15M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$14M |
| D&A | $10M |
| EBIT | -$15M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$14M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $538.0K |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $21M |
| Capital Expenditure | -$26M |
| Acquisitions (Net) | -$3M |
| Purchases of Investments | -$461.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $24M |
| Other Investing Activities | -$21M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$27M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | -$9M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$141.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$11M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $106M |
| Short-Term Investments | $132M |
| Net Receivables | $88M |
| Inventory | $123M |
| Other Current Assets | $25M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $475M |
| PP&E (Net) | $221M |
| Goodwill | $211M |
| Intangible Assets | $27M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $68M |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $534M |
| TOTAL ASSETS | $1.0B |
| Account Payables | $69M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $30M |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $150M |
| Long-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $50M |
| TOTAL LIABILITIES | $200M |
| Common Stock | $77.0K |
| Additional Paid-In Capital | $845M |
| Retained Earnings | -$31M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $808M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $808M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.0B |
| Total Debt | $58M |
| Net Debt | -$48M |