| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $748M | — | $770M | — | -2.8% |
| Op. Income | $55M | — | $98M | — | -44.0% |
| Gross Margin | 39.6% | — | 41.9% | — | -2.4pp |
| Net Margin | 6.8% | — | 10.9% | — | -4.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.65 | — | $1.06 | — | -38.7% |
| Free Cash Flow | $67M | — | $73M | — | -8.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $748M |
| Cost of Revenue | $452M |
| GROSS PROFIT | $296M |
| R&D Expenses | $109M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $132M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $241M |
| Cost & Expenses | $693M |
| OPERATING INCOME | $55M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $579.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $58M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $51M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $51M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $51M |
| D&A | $38M |
| EBIT | $58M |
| EBITDA | $96M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $748M |
| Cost of Revenue | $452M |
| GROSS PROFIT | $296M |
| R&D Expenses | $109M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $132M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $241M |
| Cost & Expenses | $693M |
| OPERATING INCOME | $55M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $579.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $58M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $51M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $51M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $51M |
| D&A | $38M |
| EBIT | $58M |
| EBITDA | $96M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $51M |
| Depreciation & Amortization | $38M |
| Stock-Based Compensation | $31M |
| Deferred Income Tax | -$6M |
| Other Non-Cash Items | $36M |
| Change in Working Capital | -$18M |
| OPERATING CASH FLOW | $132M |
| Capital Expenditure | -$65M |
| Acquisitions (Net) | -$3M |
| Purchases of Investments | -$102M |
| Sales/Maturities of Investments | $96M |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$76M |
| Net Debt Issuance | -$8M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$98M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$96M |
| FREE CASH FLOW | $67M |
| Net Change in Cash | -$42M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $109M |
| Short-Term Investments | $129M |
| Net Receivables | $88M |
| Inventory | $123M |
| Other Current Assets | $25M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $475M |
| PP&E (Net) | $221M |
| Goodwill | $211M |
| Intangible Assets | $27M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $68M |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $534M |
| TOTAL ASSETS | $1.0B |
| Account Payables | $69M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $30M |
| Other Current Liabilities | $20M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $150M |
| Long-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $50M |
| TOTAL LIABILITIES | $200M |
| Common Stock | $77.0K |
| Additional Paid-In Capital | $845M |
| Retained Earnings | -$31M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $808M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $808M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.0B |
| Total Debt | $50M |
| Net Debt | -$59M |