| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $25M | $25M | $24M | 2.6% | 4.8% |
| Op. Income | $399.0K | $134.0K | $2M | 197.8% | -77.7% |
| Gross Margin | 58.7% | 58.9% | 63.2% | -0.2pp | -4.5pp |
| Net Margin | 2.4% | 0.6% | 9.1% | 1.8pp | -6.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.14 | $0.03 | $0.51 | 317.9% | -72.5% |
| Free Cash Flow | -$4M | $1M | $5M | -479.0% | -186.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $25M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $209.0K |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | $399.0K |
| Interest Income | $22M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $399.0K |
| Income Tax Expense | -$207.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $606.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $606.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $606.0K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $399.0K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $25M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $209.0K |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | $399.0K |
| Interest Income | $22M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $399.0K |
| Income Tax Expense | -$207.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $606.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $606.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $606.0K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $399.0K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $606.0K |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $138.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$508.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | $568.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$522.0K |
| Other Financing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $71M |
| Short-Term Investments | $351M |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $429M |
| PP&E (Net) | $48M |
| Goodwill | $22M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $1.5B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $81M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.6B |
| TOTAL ASSETS | $2.1B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $43M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.7B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.8B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $123M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $123M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.9B |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $70M |
| Retained Earnings | $138M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$48M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $160M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $160M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.1B |
| Total Debt | $43M |
| Net Debt | -$28M |