| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $24M | $25M | $21M | -1.8% | 14.2% |
| Op. Income | $2M | $3M | $5M | -29.3% | -65.0% |
| Gross Margin | 63.2% | 67.1% | 95.1% | -3.9pp | -31.9pp |
| Net Margin | 9.1% | 9.9% | 21.5% | -0.8pp | -12.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.51 | $0.57 | $1.07 | -10.5% | -52.3% |
| Free Cash Flow | $5M | $13M | $5M | -62.2% | -5.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $235.0K |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $22M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$398.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $235.0K |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $22M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$398.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $98.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$142.0K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$326.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | $8M |
| NET CASH FROM INVESTING | $11M |
| Net Debt Issuance | -$50M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$61M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | -$44M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $71M |
| Short-Term Investments | $339M |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $418M |
| PP&E (Net) | $39M |
| Goodwill | $22M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $1.5B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $96M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.7B |
| TOTAL ASSETS | $2.1B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $48M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.8B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.8B |
| Long-Term Debt | $100M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $36M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $136M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.0B |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $69M |
| Retained Earnings | $128M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$79M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $119M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $119M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.1B |
| Total Debt | $148M |
| Net Debt | $78M |