| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $749M | $672M | $502M | 11.5% | 49.3% |
| Op. Income | $96M | $75M | $43M | 28.6% | 125.6% |
| Gross Margin | 46.6% | 48.1% | 45.5% | -1.5pp | 1.1pp |
| Net Margin | 10.7% | 8.8% | 5.9% | 1.9pp | 4.8pp |
| EPS (Diluted) | $1.72 | $1.26 | $0.61 | 36.5% | 182.0% |
| Free Cash Flow | $138M | $89M | $75M | 54.4% | 83.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $749M |
| Cost of Revenue | $400M |
| GROSS PROFIT | $349M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $37M |
| SG&A Expenses | $37M |
| Other Expenses | $216M |
| Operating Expenses | $253M |
| Cost & Expenses | $653M |
| OPERATING INCOME | $96M |
| Interest Income | $209.0K |
| Interest Expense | $20M |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | $102M |
| Income Tax Expense | $22M |
| Net Income from Continuing Ops | $80M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $80M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $80M |
| D&A | $117M |
| EBIT | $122M |
| EBITDA | $239M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $749M |
| Cost of Revenue | $400M |
| GROSS PROFIT | $349M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $37M |
| SG&A Expenses | $37M |
| Other Expenses | $216M |
| Operating Expenses | $253M |
| Cost & Expenses | $653M |
| OPERATING INCOME | $96M |
| Interest Income | $209.0K |
| Interest Expense | $20M |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | $102M |
| Income Tax Expense | $22M |
| Net Income from Continuing Ops | $80M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $80M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $80M |
| D&A | $117M |
| EBIT | $122M |
| EBITDA | $239M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $80M |
| Depreciation & Amortization | $117M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $49M |
| Change in Working Capital | -$101M |
| OPERATING CASH FLOW | $144M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | -$90M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$98M |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | -$17M |
| Common Dividends Paid | -$15M |
| Other Financing Activities | -$93.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$32M |
| FREE CASH FLOW | $138M |
| Net Change in Cash | $17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $117M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $552M |
| Inventory | $288M |
| Other Current Assets | $173M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $846M |
| Goodwill | $1.6B |
| Intangible Assets | $330M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.8B |
| TOTAL ASSETS | $3.9B |
| Account Payables | $27M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $63M |
| Other Current Liabilities | $39M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $296M |
| Long-Term Debt | $1.4B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $152M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.0B |
| Common Stock | $573.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.7B |
| Retained Earnings | $1.1B |
| Treasury Stock | -$809M |
| Accum. Other Comp. Income | -$107M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.9B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.9B |
| Total Debt | $1.7B |
| Net Debt | $1.6B |