| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $672M | $648M | $400M | 3.8% | 68.2% |
| Op. Income | $75M | $57M | $53M | 30.4% | 41.1% |
| Gross Margin | 48.1% | 46.5% | 58.3% | 1.6pp | -10.2pp |
| Net Margin | 8.8% | 13.3% | 8.4% | -4.5pp | 0.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.26 | $1.81 | $0.82 | -30.4% | 53.7% |
| Free Cash Flow | $89M | $94M | $14M | -5.2% | 559.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $672M |
| Cost of Revenue | $349M |
| GROSS PROFIT | $323M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $37M |
| SG&A Expenses | $37M |
| Other Expenses | $212M |
| Operating Expenses | $248M |
| Cost & Expenses | $597M |
| OPERATING INCOME | $75M |
| Interest Income | $206.0K |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | $572.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $75M |
| Income Tax Expense | $16M |
| Net Income from Continuing Ops | $59M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $59M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $59M |
| D&A | $112M |
| EBIT | $94M |
| EBITDA | $206M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $672M |
| Cost of Revenue | $349M |
| GROSS PROFIT | $323M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $37M |
| SG&A Expenses | $37M |
| Other Expenses | $212M |
| Operating Expenses | $248M |
| Cost & Expenses | $597M |
| OPERATING INCOME | $75M |
| Interest Income | $206.0K |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | $572.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $75M |
| Income Tax Expense | $16M |
| Net Income from Continuing Ops | $59M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $59M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $59M |
| D&A | $112M |
| EBIT | $94M |
| EBITDA | $206M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $59M |
| Depreciation & Amortization | $112M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $33M |
| Other Non-Cash Items | $53M |
| Change in Working Capital | -$162M |
| OPERATING CASH FLOW | $99M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | -$5M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$88M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$102M |
| Net Debt Issuance | $64M |
| Common Stock Repurchased | -$53M |
| Common Dividends Paid | -$16M |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | $89M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $101M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $575M |
| Inventory | $295M |
| Other Current Assets | $132M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $835M |
| Goodwill | $1.5B |
| Intangible Assets | $346M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.7B |
| TOTAL ASSETS | $3.9B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $63M |
| Other Current Liabilities | $176M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $330M |
| Long-Term Debt | $1.4B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $155M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.1B |
| Common Stock | $573.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.7B |
| Retained Earnings | $996M |
| Treasury Stock | -$796M |
| Accum. Other Comp. Income | -$127M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.8B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.9B |
| Total Debt | $1.7B |
| Net Debt | $1.6B |