| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $119M | $118M | $93M | 0.8% | 28.2% |
| Op. Income | -$4M | -$5M | -$10M | 13.9% | 62.1% |
| Gross Margin | 29.8% | 29.5% | 25.6% | 0.2pp | 4.1pp |
| Net Margin | -3.4% | -4.6% | -14.7% | 1.2pp | 11.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.22 | $-0.30 | $-0.77 | 26.7% | 71.4% |
| Free Cash Flow | -$4M | -$5M | -$3M | 22.4% | -43.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $119M |
| Cost of Revenue | $84M |
| GROSS PROFIT | $36M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $27M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | $426.0K |
| Operating Expenses | $39M |
| Cost & Expenses | $123M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$12.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $90.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | -$518.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $887.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $10M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$21.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $10M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $47M |
| Inventory | $101M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $170M |
| PP&E (Net) | $170M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $189M |
| TOTAL ASSETS | $359M |
| Account Payables | $63M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $97M |
| Long-Term Debt | $95M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $43M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $161M |
| TOTAL LIABILITIES | $258M |
| Common Stock | $18M |
| Additional Paid-In Capital | $70M |
| Retained Earnings | $54M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$42M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $101M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $101M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $359M |
| Total Debt | $128M |
| Net Debt | $118M |