| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $32M | $32M | $31M | 2.0% | 6.0% |
| Op. Income | $14M | $14M | $17M | 1.1% | -17.4% |
| Gross Margin | 87.0% | 86.2% | 94.9% | 0.8pp | -7.8pp |
| Net Margin | 31.0% | 31.0% | 39.8% | -0.1pp | -8.8pp |
| EPS (Diluted) | $1.20 | $1.18 | $1.47 | 1.7% | -18.4% |
| Free Cash Flow | $12M | $16M | $14M | -24.7% | -14.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $32M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $872.0K |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $26M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $745.0K |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $32M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $872.0K |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $26M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $745.0K |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $745.0K |
| Stock-Based Compensation | $967.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $940.0K |
| Change in Working Capital | $67.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$926.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$28M |
| Sales/Maturities of Investments | $5M |
| Other Investing Activities | -$21M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$45M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | $27M |
| NET CASH FROM FINANCING | $25M |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $158M |
| Short-Term Investments | $142M |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $310M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.3B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $56M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $13M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $84.0K |
| Additional Paid-In Capital | $101M |
| Retained Earnings | $123M |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | -$14M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $207M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $207M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$158M |