| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $230M | $262M | $257M | -12.1% | -10.5% |
| Op. Income | $173M | $211M | $217M | -18.0% | -20.3% |
| Gross Margin | 98.2% | 98.4% | 101.3% | -0.2pp | -3.1pp |
| Net Margin | 64.1% | 68.0% | 70.4% | -4.0pp | -6.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.37 | $1.66 | $1.64 | -17.5% | -16.5% |
| Free Cash Flow | $171M | $172M | $190M | -0.5% | -10.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $230M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $226M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $25M |
| Other Expenses | $28M |
| Operating Expenses | $53M |
| Cost & Expenses | $57M |
| OPERATING INCOME | $173M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $4.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $173M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | $147M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $147M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $147M |
| D&A | $794.0K |
| EBIT | $179M |
| EBITDA | $180M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $230M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $226M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $25M |
| Other Expenses | $28M |
| Operating Expenses | $53M |
| Cost & Expenses | $57M |
| OPERATING INCOME | $173M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $4.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $173M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | $147M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $147M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $147M |
| D&A | $794.0K |
| EBIT | $179M |
| EBITDA | $180M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $147M |
| Depreciation & Amortization | $794.0K |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $9M |
| Other Non-Cash Items | $20M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | $172M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | -$5M |
| Purchases of Investments | -$338M |
| Sales/Maturities of Investments | $199M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$146M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$144.0K |
| Common Dividends Paid | -$25M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$25M |
| FREE CASH FLOW | $171M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $81M |
| Short-Term Investments | $252M |
| Net Receivables | $57M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $391M |
| PP&E (Net) | $20M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $14M |
| Long-Term Investments | -$4.5B |
| Tax Assets | $92M |
| Other Non-Current Assets | $4.4B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $20M |
| TOTAL ASSETS | $5.7B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $314M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $418M |
| Long-Term Debt | $421M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $357M |
| Other Non-Current Liabilities | $65M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $843M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $1.4B |
| Retained Earnings | $3.5B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$383M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4.5B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.7B |
| Total Debt | $421M |
| Net Debt | $340M |