| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.0B | — | $1.0B | — | -1.0% |
| Op. Income | $988M | — | $822M | — | 20.2% |
| Gross Margin | 117.2% | — | 97.0% | — | 20.2pp |
| Net Margin | 81.6% | — | 66.3% | — | 15.3pp |
| EPS (Diluted) | $7.72 | — | $6.11 | — | 26.4% |
| Free Cash Flow | $585M | — | $707M | — | -17.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.0B |
| Cost of Revenue | -$175M |
| GROSS PROFIT | $1.2B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $100M |
| SG&A Expenses | $100M |
| Other Expenses | $105M |
| Operating Expenses | $205M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | $988M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | -$2.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $988M |
| Income Tax Expense | $157M |
| Net Income from Continuing Ops | $831M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $831M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $831M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $1.0B |
| EBITDA | $1.0B |
| EPS | $8 |
| EPS Diluted | $8 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.0B |
| Cost of Revenue | -$175M |
| GROSS PROFIT | $1.2B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $100M |
| SG&A Expenses | $100M |
| Other Expenses | $105M |
| Operating Expenses | $205M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | $988M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | -$2.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $988M |
| Income Tax Expense | $157M |
| Net Income from Continuing Ops | $831M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $831M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $831M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $1.0B |
| EBITDA | $1.0B |
| EPS | $8 |
| EPS Diluted | $8 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $831M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $18M |
| Deferred Income Tax | $58M |
| Other Non-Cash Items | $17M |
| Change in Working Capital | -$339M |
| OPERATING CASH FLOW | $589M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | -$73M |
| Purchases of Investments | -$1.4B |
| Sales/Maturities of Investments | $1.1B |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$399M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$98M |
| Common Dividends Paid | -$92M |
| Other Financing Activities | -$154.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$190M |
| FREE CASH FLOW | $585M |
| Net Change in Cash | -$251.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $81M |
| Short-Term Investments | $252M |
| Net Receivables | $57M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $391M |
| PP&E (Net) | $20M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $14M |
| Long-Term Investments | -$4.5B |
| Tax Assets | $92M |
| Other Non-Current Assets | $4.4B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $20M |
| TOTAL ASSETS | $5.7B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $329M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $418M |
| Long-Term Debt | $421M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $357M |
| Other Non-Current Liabilities | $65M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $843M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $1.4B |
| Retained Earnings | $3.5B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$383M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4.5B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.7B |
| Total Debt | $421M |
| Net Debt | $340M |