| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $256M | $219M | $205M | 17.1% | 24.8% |
| Op. Income | $43M | $31M | $26M | 38.5% | 62.4% |
| Gross Margin | 39.8% | 38.6% | 37.6% | 1.2pp | 2.3pp |
| Net Margin | 12.1% | 10.6% | 9.9% | 1.5pp | 2.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.19 | $0.89 | $0.71 | 33.7% | 67.6% |
| Free Cash Flow | $84M | $9M | $37M | 843.9% | 128.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $256M |
| Cost of Revenue | $154M |
| GROSS PROFIT | $102M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $53M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $60M |
| Cost & Expenses | $214M |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $40M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $31M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $42M |
| EBITDA | $54M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $256M |
| Cost of Revenue | $154M |
| GROSS PROFIT | $102M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $53M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $60M |
| Cost & Expenses | $214M |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $40M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $31M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $42M |
| EBITDA | $54M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $31M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$74.0K |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $49M |
| OPERATING CASH FLOW | $94M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $5M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$48M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$189.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$50M |
| FREE CASH FLOW | $84M |
| Net Change in Cash | $37M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $98M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $290M |
| Inventory | $162M |
| Other Current Assets | $23M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $573M |
| PP&E (Net) | $185M |
| Goodwill | $493M |
| Intangible Assets | $394M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $79M |
| Short-Term Debt | $20M |
| Deferred Revenue | $125M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $318M |
| Long-Term Debt | $133M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $82M |
| Other Non-Current Liabilities | $48M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $288M |
| TOTAL LIABILITIES | $606M |
| Common Stock | $307.0K |
| Additional Paid-In Capital | $302M |
| Retained Earnings | $905M |
| Treasury Stock | -$127M |
| Accum. Other Comp. Income | -$32M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $178M |
| Net Debt | $80M |