| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $249M | $229M | $219M | 8.6% | 13.5% |
| Op. Income | $0 | $26M | $31M | -100.0% | -100.0% |
| Gross Margin | 40.8% | 37.9% | 38.6% | 2.9pp | 2.2pp |
| Net Margin | 11.2% | 7.8% | 10.6% | 3.4pp | 0.7pp |
| EPS (Diluted) | $1.08 | $0.69 | $0.89 | 56.5% | 21.3% |
| Free Cash Flow | $25M | -$5M | $9M | 583.9% | 177.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $249M |
| Cost of Revenue | $147M |
| GROSS PROFIT | $101M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $55M |
| Other Expenses | $46M |
| Operating Expenses | $101M |
| Cost & Expenses | $249M |
| OPERATING INCOME | $0 |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $36M |
| INCOME BEFORE TAX | $36M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $28M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $28M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $38M |
| EBITDA | $51M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $28M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $35M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $207.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | -$13M |
| Common Stock Repurchased | -$184.0K |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$183.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$15M |
| FREE CASH FLOW | $25M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $56M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $320M |
| Inventory | $192M |
| Other Current Assets | $25M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $594M |
| PP&E (Net) | $196M |
| Goodwill | $506M |
| Intangible Assets | $398M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $77M |
| Short-Term Debt | $20M |
| Deferred Revenue | $123M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $309M |
| Long-Term Debt | $128M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $79M |
| Other Non-Current Liabilities | $44M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $288M |
| TOTAL LIABILITIES | $596M |
| Common Stock | $308.0K |
| Additional Paid-In Capital | $306M |
| Retained Earnings | $959M |
| Treasury Stock | -$139M |
| Accum. Other Comp. Income | -$19M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $185M |
| Net Debt | $129M |